Návod na tělo

Jak používat lidské tělo,
aby bylo zdravé, štíhlé a nebolelo.

Rolfmanuál

Rychlá cesta k lásce, půstem skrze tělo

Jsou-li naše střeva obalená zevnitř letitými nánosy, stěží máme přístup k lehkosti bytí, zdraví a sami k sobě.
Nevěříte? Sledujte své pocity bezprostředně, než jdete na svoji „VELKOU ranní očistu“ a bezprostředně poté. Vnímáte ten rozdíl? Ten pocit po vyprázdnění je jen zlomkem toho, jak báječně se můžete cítit po půstu a během něj. Ta lehkost bytí! Příval energie! Přátelštější svět!
Zkuste test: Podívejte se na svou tvář ráno poté, co jste si večer dali opulentní jídlo, a srovnejte ten obraz s tím, jak vypadá vaše tvář ráno, když si užijete večer bez večeře. To je rozdíl, co?

V prvním případě na vás ze zrcadla hledí někdo cizí, napuchlý obličej, kruhy pod očima, oči podivně mdlé, zamlžené. Žádná paráda. K tomu máte navíc pocit tíhy, do všeho musíte nutit. Už jen představa, co všechno vás čeká, vás rozlaďuje…

Ve druhém případě? Vaše tvář je tak zvláštně čistá, žádné kruhy a tmavá místa, oči pěkně září, cítíte se lehce, cítíte se báječně, plni energie na celý den.

Jak to, že se objeví tak výrazný rozdíl, když přeskočíte jen jedno jídlo?!

Po půstu i během něj budete zářit zevnitř. Budete zářit vnitřní krásou, takovou zář nezařídí ani sebelepší vnější rozjasňovač. Jde to z vás, láska k světu, k sobě samému, úcta k životu a všemu kolem. To je přirozený stav bytí.
Lidé si vás budou všímat, budou k vám přitahováni a ani nebudou vědět proč.
Prázdný žaludek neznamená hlad. Prázdný žaludek znamená lehkost fyzickou i psychickou, znamená pozornost. Zpřítomnění. Jasné poznání, co je v tento moment důležité. Jako by zmizela mlha z mozku, která nám brání v přístupu k sobě samým, k radosti. Půstem je rázem pryč.
Díky návratu k sobě samým, a půst je jistou cestou, přestaneme hledat odpovědi venku a začneme je hledat v sobě. Ani sebelepší odborník zvenčí nám nemůže říct, co potřebujeme. Může nám poskytnout informace a nasměrovat nás. Ale jen my sami víme, co je pro nás vhodné, co přesně potřebujeme. Všechny odpovědi máme v sobě, ne vně nás. Stačí se k nim dostat. Skrze tělo je to snadné, naše moudré tělo nám odpovědi hlásí, když ho posloucháme…
Nic nového pod sluncem.
Phytagoras (cca 570 př. n. l.), pozoruhodná osobnost, jeden z géniů všech dob, otec západní vědy, medicíny a filozofie. Řecký filosof, matematik, astronom i kněz.
Žil asi 90 let, možná 100 (zdroje se různí), a třeba by se dožil i více, kdyby ho nezabili jeho rivalové. Do posledních dnů překypoval zdravím, i ve zralém věku to prý byl velmi pohledný muž s mladistvou svěžestí. Sršel energií, razancí a vitalitou. Ví se o něm, že dbal na čistotu těla a mysli prostřednictvím stravy. Podstupoval čtyřicetidenní půsty a vyžadoval i od svých žáků, aby očistili svá těla a mysl předtím, než je přijal do učení.
Také Sókrates a Platón drželi pravidelně několikadenní půsty.
Hippokratés (cca 460 př. n. l.), považovaný za otce medicíny, nemocným předepisoval hladovění – byl přesvědčen o tom, že jídlem pacient jen krmí nemoc. Od jeho dob se traduje moudrost: „Co nevyléčí hlad, nevyléčí žádný lék."
Půst měl své místo už v pohanských náboženstvích od pravěku až po vrcholné období starověkého Řecka. Egypťané praktikovali třídenní náboženské půsty.
Je známý fakt, že zakladatelé téměř všech velkých náboženství (Mojžíš, Ježíš, Mohamed, Buddha a další) měli intenzivní zkušenosti s dlouhými půsty.

Co je podle tebe v rámci vztahu k sobě samému nejdůležitější?

Všichni to známe. Když se sami k sobě chováme láskyplně a s úctou, jíme zdravě, hýbeme se, cítíme se dobře a jsme sami se sebou spokojení. Celý svět je hned hezčí. Na druhou stranu, když se zanedbáváme, všechno je jinak, naopak. Jako by naše vlastní tělo fungovalo jako náš kompas. Kompas, který nám ukazuje cestu jak ke spiritualitě, tak k sobě samým. K sebeúctě. Když je dobře tělu, je dobře i nám.
Tělo je naším velkým rádcem i životním průvodcem. K tomu, aby dobře fungovalo a abychom jeho rady vnímali, je však potřeba ho mít pročištěné. Pokud je zanesené, plné odpadu, mohou být signály, které dostáváme, matoucí, nejasné, postavené třeba na strachu a momentálních emocích než na vlastní intuici. Pro každého z nás je velmi výhodné zařadit pravidelné očisty jako součást své fyzické i duševní hygieny.
Zkušenosti ukazují, že jednou z rychlých, účinných, snadno uchopitelných a jednoduchých cest je právě půst a následné nastartování potravinové i celkové intuice. V neposlední řadě je půst jistým nástrojem ke zhubnutí, očištění a nastavení funkčnosti těla.
Půst neznamená jen přestat jíst, ale vybízí především ke spirituálnímu využití detoxikace, která se týká i emocionálních zátěží, negativních vzpomínek a všech emočních jedů či toxinů, které nás celoživotně zatěžují, aniž bychom si toho byli vědomi.
Po půstu vám pak tělo hned nahlásí, zda je to jablko nebo pizza právě to, na co jste se celou dobu těšili, nebo zda vám chutná jako umělotina. Naše tělo pak jasně ví, co potřebuje a kolik toho potřebuje.

Půstem se nastolí bezúsilnost. Když se člověk dostane k sobě, tak už to pak proudí. Bez úsilí. Pouze vědomou pozorností.

Mezi jakými typy půstů můžeme tedy volit, když se chceme vrátit sami k sobě a nastavit tu zdravou vzájemnost mezi naším tělem a sebou samými?

Délka půstu
  • Někomu vyhovují kratší, několikahodinové půsty několikrát týdně. „Je to jednoduché, prostě přeskočím večeři a ráno se zapomenu nasnídat.“ Tak přistoupil k otázce půstu pravidelný účastník našeho detoxikačního pobytu. 2x týdně si s manželkou dají takzvanou čtyřiadvacetihodinovku – od oběda do oběda.
  • Další variantou jsou jednodenní šestatřicetihodinové půsty, kdy skončíme jeden den večeří a zahájíme až třetí den snídaní.
  • Někdo volí variantu několik dnů v týdnu nevečeřet nebo vynechat snídani, což jsou šestnácti- až osmnáctihodinové půsty.
  • Určité konstituční typy volí raději několikadenní či dlouhodobé půsty, například sedm až deset dnů dvakrát ročně, obvykle na jaře a na podzim.
Typy půstu

Pro emocionální jedlíky jsou vhodné půsty na ovocných a zeleninových šťávách, na citronádě apod. Mozek je uspokojen, že má „jídlo“, a tělo se krásně čistí dál.
Emoce řešené jídlem jsou jak ty negativní – stres, smutek, zlost, deprese („nestíhám“, „nikdo mě nemá rád“, „svět je zlý“, „život je pes, tak si ho alespoň osladím“ nebo „vypnu mozek sklenkou vína“ …), tak i ty pozitivní: radost, nadšení, vzrušení („Super! To se musí oslavit hodováním a alkoholem!“).
Pak jsou tu půsty o čisté vodě. Historicky se používaly a používají z důvodů spirituálních či iniciačních. V naší době jsou vhodné spíše pro vyčištěnější těla a pro ty, kteří neřeší emoce jídlem, nezajídají je.

Pod slovem půst si lidé představují trýznění se hladem, jak to je doopravdy?

Půst je dobrovolné a vědomé se zřeknutí tuhé stravy na určitou, námi zvolenou, dobu. Typ a délku si volíme dle naší konstituce, životního stylu a s ohledem na momentální emoční situaci. Většinou hned víme, co by pro nás mohlo fungovat. Tápeme-li, stačí se „podívat“ dovnitř svého těla, přenést pozornost do srdce a položit si otázku: Která varianta je pro mě ta nejlepší? Odpověď přijde. Nebo chodit pozadu a ona přijde. Pak ji tři týdny se zvýšenou pozorností praktikovat.
Nemluvíme tady o askezi, ale o radosti ze života. O požitku. Nikdy jste nejedli tak báječné jídlo a necítili při tom to, co cítíte, když žvýkáte své první jídlo po půstu. I když je to jen jablko. Majka, která se pravidelně postí, se vždycky těší na ten pocit: „To první jablíčko má všechny chutě světa! Chutná lahodně jako božská mana!“
Tento pocit zažije po půstu každý – všechny buňky vašeho těla říkají: „Ááááchchch!“ blahem. ☺ Stanou se z vás požitkáři.
Žaludek se půstem zmenší. Uspokojí vás menší porce, a máte z nich větší potěšení. Přesně víte, kdy s jídlem skončit. Půst vás „zmorální“. Odborně se tomu říká potravinová intuice – přesně víte, kolik a čeho vaše tělo v daný moment potřebuje. A užijete si to, vychutnáte si to. ☺
Půst vás zpřítomní. Vrátí zpátky k sobě, zharmonizuje vás. Příliš rychlé zpomalí, příliš pomalé zrychlí.

Během půstu se nastartovávají samoočistné, samoregenerační, samoozdravné a samoomlazující procesy. Tzn. automaticky se spustí náš vnitřní lékař a vnitřní opravář. Tělo v tomto módu využívá energii, kterou běžně spotřebovává na trávení jídel.
Půst je nejsnazší cesta k očištění celého systému člověka.

Je to opravdu tak jednoduché? Jen přestanu jíst a mám sebelásku? Jen přestanu jíst a mám sebelásku?

Samozřejmě i při půstu je dobré znát pár základních pravidel.

Důležité je například vědět, že jsou zde jakési detoxikační příznaky, které mohou přechodně způsobit zhoršení stavu. Tělo se dá při půstu okamžitě do úklidu a při pořádném úklidu se nejdřív práší, obzvlášť když jsme desítky let neuklízeli, a teprve pak se všechno blyští. Detoxikační příznaky jsou pozitivním znamením, že se věci daly do pohybu. Když to víte, tímto dočasným nepohodlím se nenecháte odradit.
Zásadním pravidlem půstu je denně se alespoň jednou vyprázdnit (jít na velkou).
Dále pít tolik čisté vody, aby vaše moč byla čirá, ne žlutá, a už vůbec ne oranžová atd.
Dnes už je díkybohu dostatek dostupných informací. O půstu se píše téměř všude. Doby, kdy jste byli považování za „exoty“, s hláškami typu: „To jsou ti divní, ti, co nejedí. To je ta sekta…“ jsou naštěstí minulostí.
Také je dobré být si vědomi psychologické reakcí lidí ve svém okolí. Počítat s možným nesouhlasem neinformovaných (neznalých věci) a podělit se o vaše malé tajemství jen s těmi, o nichž víte, že vás podpoří.

Úsměvná, leč pravdivá zkušenost mnohých:
Když lidem kolem sebe řekneme, že se postíme, bedlivě nás sledují a říkají: „Ty vypadáš den ode dne hůř. Prosím tě, najez se už!“
 
Když lidé kolem nás nevědí, že se postíme, brzy si všimnou, že je něco jinak: „Hele, ty vypadáš den ode dne líp! Jak to děláš?“

Potřebujete-li získat vnitřní jistotu, bylo by lepší absolvovat svůj první půst pod vedením zkušeného průvodce, který se sám postí a má zkušenosti s vedením desítek i stovek lidí. Praktika, který vám hned objasní, co se právě teď s vámi děje, podpoří vás, uklidní. Také půst ve skupině je velmi snadný. Po prvním půstu máte zkušenost na celý život, nejistota navždy zmizí.
Existuje jen málo výjimek, pro které platí jiná pravidla: těhotné a kojící ženy s půstem počkají na období po; děti a lidé s výraznou podváhou se budou postit z terapeutických důvodů a pouze pod odborným dohledem.

Tvůj přístup je však celistvější. Kromě půstu používáš vlastní speciální metodiku Návod na tělo. Jakým způsobem využít při půstech vlastní tělo tak, aby byl ozdravný efekt co největší?

Během půstu vidíme, jaký má tento proces obrovský vliv na kvalitu a elasticitu těla a jeho fascií. Fascie jsou orgán, který určuje tvar těla a pozici kostí v něm. Sama jsem se s fasciemi setkala poprvé po těžkém úraze v roce 2005, kdy jsem začala zjišťovat jejich vliv na zdraví, bolesti páteře a kloubů i ohromný vliv na mé tělo tenkrát tvaru „hruška“. Během půstů zažíváme očistu fascií a okamžitě vnímáme zvýšenou a znovunabytou pružnost a lehkost pohybu. Kdo cvičí, jistě cítí, jak se během půstu tělo velmi rychle mění. Lépe se ohýbáme, zvětšuje se rozsah pohybu, lehce se pohybujeme atd.
Pokud k půstu přistoupíme jako k hygieně, tělesné i duševní očistě, např. stejně jako k čištění zubů, dáme mu pravidelné místo ve svém životě. Ať už si vybereme kteroukoliv variantu, tělo nás pak samo v našem životě povede. Čím čistší tělo, tím čistší stravu si samovolně a bezúsilně žádá a tím čistší myšlenky máme. Když je tělo překyselené, plné jedů a odpadů, máme větší tendenci ke „kyselým“, jedovatým, sebedestruktivním, sebehodnotícím či sebekrizitujícím myšlenkám. A tím se dostáváme k sebelásce.

Co bys lidem vzkázala?

Nenechte své tělo zanesené.
Je-li vašim tělům 30, 40 a více let, je to v podstatě nezbytnost. Pravidelná součást hygieny těla i hlavy. Vaše svěžest bude zpět.
Budete mít zářící oči, zdravé a funkční tělo do posledních dní. Budete si užívat život, své potomky, jejich potomky… Vrátíte se ke svým snům, splníte si je, budete cestovat, poznávat nové lidi nebo se starat o svou zahrádku… Budete nezávislou, aktivní, samostatnou jednotkou, která je přínosem a oporou pro všechny ostatní svými životními zkušenostmi, klidem, moudrostí a nadhledem.
Čím budete starší, tím vám bude líp a sebeláska vám nemine. ☺
Celoživotně se vzdělávejte. Teprve na základě dostatku informací se můžete rozhodnout, co je pro vás dobré, co vám bude nejlépe sloužit. Nikdo vám v tom nemůže zabránit, ani vaše zanesené tělo. Vyčistěte ho. Je to snadné, levné a můžete tím jen získat.
Čtěte, zjišťujte si informace, zajímejte se o názory různých odborníků, ptejte se, divte se! Zůstaňte mladí! Nechejte koutky svých úst nahoře, nechte své oči zářit. Dovolte své vnitřní kráse zářit skrze tělo. Jste jedineční, máte sobě i světu co nabídnout.

Čím tedy začít?

Určitě rozhodnutím převzít odpovědnost za své zdraví a život. To je základem láskyplného návratu k sobě samému. Teprve pak můžeme začít naplno využívat svůj potenciál a vybrat si, co v životě chceme, aby nám bylo dobře.
A pak je třeba zkoušet a poslouchat své tělo. Každý je jedinečný, každé tělo je jedinečné a v podstatě se v něm odrážejí naše myšlenky, vzorce a celý náš život.
Neznám snazší cesty, jak toho dosáhnout, než je půst.
Dělat to, co dělá dobře mně, všem ostatním lidem a celku. A mít z toho radost. Radost nás vede, je zásadní. Kde je jen rozum, tam moc radosti nebývá.
Při větším rozšíření v populaci může mít půst pozitivní vliv společenský, ekologický i ekonomický.
Půst je jak pro ty, kteří vědí, co chtějí, ale i pro ty, kteří to zatím nevědí. Díky půstu to rychle zjistí. A to chce odvahu. Zjistíte, co v životě chcete, proč tu jste, a dostanete spoustu energie to uskutečnit. K tomu je třeba odvaha. Buďte odvážní. Buďte sami sebou. O sebe-lásce pak už nebudete číst, budete ji žít. ☺
Když očistíte své tělo, zmizí strach. Zjistíte, že nic nepotřebujete, už teď jste dokonalí. Praktikujte půst a dáte mi za pravdu. Zavolejte mi, pokud se mýlím (pokud budete mít jinou zkušenost).


Pokud jste dočetli až sem, děkuji za váš čas i pozornost.
S láskou (sebe-láskou) vaše Zdenka Šímová

P.S.: Choďte pozadu

 

Zanechte nám na sebe kontakt, cca do týdne se Vám ozveme a všechna vaše přání k nám vyřešíme.
Je-li vaše přání urgentnějšího rázu. Volejte.

Copyright © 2017 NavodNaTelo.cz

Build concept & Compiled-code: Václav Paták